“To eat is a necessity, but to eat intelligently is an art.” – La Rochefoucauld

It’s officially day one of our meal changes, eating closer to home and no take out.  I have to admit, I started the day with an epic fail in this department… Tim Horton’s is a worthy adversary in our journey to eat healthier.  While it doesn’t affect the children, it does affect me and I had already consumed about 3/4 of my coffee before I realised today was ‘the day.’

We headed out to the local farmers market to do our shopping, nothing new for us.  We typically go with one of two friends that lives within walking distance, carpooling in one of our vehicles. Here’s what we bought and a break down of our cost (in Canadian dollars) and distance from home:

  • broccoli (less than 50 miles) x 2 = $2
  • big bag o’ spinach (less than miles) = $3
  • kohlrabi (less than miles) x 3 = $1
  • pint strawberries (less than miles) x 2 = $4
  • zucchini (less than miles) x whole bunch! = $3
  • peas (less than 10 miles) x 3 pin = $3
  • raspberries (greenhouse grown less than) x 4 pint = $9
  • 2 lbs turkey sausage (local to city) = $13
  • romaine lettuce (ontario grown) x 3 heads = $4
  • tomato (ontario grown, greenhouse) x 7 = $3.50
  • a tonne of orange and red sweet peppers (ontario grown) $5
  • beets (less than 25 miles) = $1.50
  • 2 doz brown eggs, large (less than 10 miles) = $4.40
  • 10 lbs of apples (less than 100 miles, not pictured here) = $7.50
  • asparagus (less than 100 miles) = $2

Total grocery expense for about -4-5 days worth of veg and fruit and a months worth of cold meat and apples= $65.90

We also picked up some nuts and dried fruit that are not local, some regular use items earlier in the week, and there’s a lot of quinoa in our cupboard ready to use.  All in all our food budget is between $100 and $150 per week.

We’ve decided that our most difficult changes will be a summer without Starbucks, trying to find nuts/grains that are not locally grown and getting the kids to eat new veggies they haven’t tried before. We’re not pledging to eat only local, but we’re going to try local/non in the same ratio as our raw/cooked – 80/20.

Advertisements

About heather

We are organic eating, chocolate sneaking, homeschooling, book reading, knitting, playing, music loving, experimental tourists of life!
This entry was posted in Going Greener, healthier living. Bookmark the permalink.

2 Responses to “To eat is a necessity, but to eat intelligently is an art.” – La Rochefoucauld

  1. Lindsey says:

    Yay for you guys! Well done. A few tips for you to help with some of your challenges:
    -There are some local nuts. Peanuts are always available (from Simcoe, also try canadianpeanuts.com) from Bailey’s, and in the fall there will be walnuts & other nuts from Niagara (Grimo Nuts).
    -Although there is of course no locally grown coffee, there are a few local roasters who use fair trade beans. We order from Waterloo Coffee Company, but I know there are others. There are also local shops where you can buy already brewed locally roasted coffees if you need a quick coffee fix while you’re out.
    -I find shopping at the market a little tricky sometimes, because a lot of the vendors mix local & non-local items. But over time it becomes clear who does that and who doesn’t, so I only buy from certain stands now to avoid confusion.
    -If you guys enjoy this, you may want to consider a CSA share for next year. For $350 or so you get about 4 months worth of veggies (that’s for a small/half share at most farms–you may want a larger share). We did Stevanus Farm last year & liked it (delivery is included there, too), and this year are doing Fertile Ground.
    -Bailey’s is great for getting local stuff that’s not produce (meat, dairy, prepared foods, pasta, nuts, etc.). Yes, they have all the produce too, but if you’re going to the market you may prefer to get it there–generally the Bailey’s prices are the same or higher for produce.

    Also…my picky math teacher self here…I think you mean (greater than) for those distances.

    • We managed to get less than 100 miles for most of our produce today (most of it came from the 100 mile booth we’ve shopped at for the last 2 summers)

      Is it possible i’ve been using the wrong signs my entire life? It all goes back to how I was taught in elementary… the crocodile (less than/greater than) eats the bigger number.

      You’re right… I did use them the wrong way, correcting it now. And the math teacher in you missed the addition error in my shopping total ;o)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s